Wózki widłowe – jazda z ładunkiem wielkogabarytowym

20130909CC38Wózki widłowe pozwalają ładować, transportować i rozładowywać różnego rodzaju towar – mogą to być standardowe europalety z paczkami, skrzyniami lub inne ładunki spotykane w pracy magazyniera. Aby cała praca przebiegała sprawnie, należy zapoznać się z zasadami przewożenia ładunków różnej wielkości i ciężkości. Zapraszamy do przeczytania tekstu, w którym podajemy wskazówki, jak utrzymać bezpieczeństwo na wózku widłowym z wielkogabarytowym ładunkiem (szkolenia takie robi firma
http://1wjo.pl
)

Zasady poruszania się z ładunkiem – wózek widłowy

Jazda do tyłu – najlepsze z możliwych ustawień, które można zastosować w przypadku transportowania ładunków wielkogabarytowych. Jadąc tyłem możesz obserwować drogę w kierunku jazdy, kiedy wszystkie inne kierunki są niewidoczne.

Więcej dowiesz się na 
http://www.centrumszkolen.net/kursy-na-wozki-widlowe/

Pomoc pilota – niewątpliwie w wypadku prowadzenia wózka jezdniowego podnośnikowego pomoc osoby znajdującej się na zewnątrz zwiększa bezpieczeństwo i poczucie pewności u operatora siedzącego za sterami urządzenia. Przede wszystkim jazda tego typu sprzętem wymaga większej czujności, wzmożonej obserwacji. Dlatego dwie pary oczu zdecydowanie lepiej poradzą sobie z zadaniem.

  • Prawo o ruchu drogowym – trzecim, najistotniejszym, czynnikiem przy prowadzeniu wózków jezdniowych z ładunkiem wielkogabarytowym jest zachowanie określonych warunków. Jeśli ładunek wystający poza boczne płaszczyzny obrysu pojazdu, może być na nim umieszczony tylko w taki sposób, aby całkowita szerokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 2,55 m, a przy szerokości pojazdu 2,55 m nie przekraczała 3 m, jednak pod warunkiem umieszczenia ładunku tak, aby z jednej strony nie wystawał na odległość większą niż 23 cm.

  • Ładunek nie może wystawać z pojazdu na odległość większą niż 2 m od tylnej płaszczyzny obrysu pojazdu lub zespołu pojazdów. W przypadku przyczepy kłonicowej odległość tę liczy się od osi przyczepy.

  • Ładunek nie może wystawać z przodu pojazdu na odległość większą niż 0,5 m od przedniej płaszczyzny obrysu i większą niż 1,5 m od siedzenia dla operatora.

W przypadku określonych sytuacji:

  • ładunek wystający z przodu pojazdu

  • ładunek wystający z boku pojazdu

  • wystający z tyłu pojazdu)

należy stosować się do określonych oznaczeń przy pomocy określonych rodzajów chorągiewek. Bardzo ważne jest, by wysokość pojazdu z ładunkiem nie przekraczała 4 m.